nagłówek do raportu: ile plastiku zużywamy w domach?

Plastik w naszych domach - ile i jakie produkty zużywają go najwięcej?

Gąbka do mycia naczyń, szczoteczka do zębów, worki na śmieci, czy wiele innych produktów codziennego użytku pozornie mogą nie mieć ze sobą wiele wspólnego. Jest jednak coś, co je łączy - jednorazowy plastik

Nie da się nie zauważyć, że półki w naszych domach - od kuchni po łazienkę, są przepełnione plastikiem. Z danych zebranych z naszego kalkulatora zużycia plastiku wynika, że przeciętne gospodarstwo domowe generuje 22.1 kg jednorazowego plastiku rocznie

Obecnie plastik można znaleźć naprawdę wszędzie, nawet w ludzkiej krwi. Pomimo tego, że stał się on integralną częścią naszego życia, ma on niestety negatywny i długotrwały wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Ważne jest więc, aby aktywnie go ograniczać tam, gdzie mamy na to wpływ - w naszych domach.

Jakie produkty domowe generują najwięcej plastiku?

Skąd tak właściwie bierze się ta masa plastiku w naszych domach? Głównymi winowajcami są artykuły spożywcze, które producenci tak chętnie pakują w jednorazowe plastikowe opakowania. Standardem jest kupowanie ryżu czy makaronu w plastikowych torebkach, a warzywa i owoce owinięte w plastik też nikogo już nie dziwią. 

To, co ląduje w naszym koszyku na zakupy, przekłada się później na to, ile plastiku trafia do naszych śmieci. Z danych wynika, że opakowania na żywność są odpowiedzialne za 3.06 kg plastikowych odpadów rocznie. Plastikowe butelki na wodę i inne napoje jednak biją je na głowę z zatrważającą liczbą - ponad 11 kg rocznie. Jeśli doliczymy do tego jeszcze plastikowe worki na śmieci, których zużywamy średnio cztery w tygodniu, to łącznie wyjdzie nam 15.19 kg jednorazowego plastiku generowanego tylko w naszej kuchni.

plastikowe butelki generują 11 kg plastiku rocznie
opakowania na żywność generują 3 kg plastiku rocznie
worki na śmieci generują 2 kg plastiku rocznie

Jednorazowy plastik w domu - podział na kategorie

zużycie plastik podzielone na kategorie graf kołowy

Jednorazowy plastik w domu - podział na kategorie

Produkty spożywcze wraz z opakowaniami na wynos plasują się zdecydowanie na podium w plastikowym zestawieniu. Są one bowiem odpowiedzialne za 70.8% rocznego zużycia jednorazowego plastiku przez przeciętne gospodarstwo domowe. Nie jest to jednak jedyna kategoria, która generuje znaczące ilości plastiku. 

Produkty przeznaczone do sprzątania - środki czyszczące, produkty do mycia naczyń, worki na śmieci, środki do WC i podobne, choć niezbędne w utrzymaniu naszego domu w nieskazitelnej czystości, odpowiadają za 17% (3.75 kg) rocznego zużycia plastiku.

Higiena osobista również wpływa dodatnio na ilość plastiku w naszych domach. Kosmetyki, mydła, szampony - to nieodłączne elementy naszej pielęgnacji. Niestety, wiele z tych produktów jest pakowanych w plastikowe butelki i opakowania, przyczyniając się do zużycia 2.39 kg (10.8%) plastiku rocznie.

Chociaż pranie stanowi stosunkowo mały procent naszego plastikowego śladu (1.4%), odpowiedzialne za ten wynik są głównie płyny do płukania pakowane w plastikowe butelki.

Średnie zużycie plastiku

infografika ile zużywamy plastiku

Średnie zużycie plastiku

Podsumowując, nasze domy średnio generują aż 22.1 kg plastikowych odpadów rocznie. To prawie tyle, co waży przeciętnie siedmioletnie dziecko, dwie opony samochodowe lub cztery kule do kręgli. Ta liczba w ujęciu krajowym to druzgocące tysiące ton plastiku wyrzucanego każdego roku

Ograniczenie konsumpcji plastiku ma szansę poprawić tę sytuację. Jednocześnie nie musi się to wiązać z wielkimi wyrzeczeniami. Zmiany można wprowadzać małymi krokami, które z czasem się kumulują i przybierają efekt kuli śnieżnej.

Jak ograniczyć plastik?

Znając konkretne liczby, teraz czas na działanie. Kilka kroków, które możemy podjąć już teraz, aby ograniczyć ilość jednorazowego plastiku w naszych domach, to:

🛒 Świadome zakupy: Wybieraj produkty w opakowaniach przyjaznych dla środowiska lub bez opakowań na wagę. Korzystaj z własnych pojemników, torb wielokrotnego użytku i torebek na owoce i warzywa.

♻️ Recykling: Odpowiednio segreguj śmieci i dbaj o to, aby odpady trafiały tam, gdzie należy.

🚰 Kranówka: Wybieraj wodę z kranu, zamiast kupować butelkowaną. To pomoże znacząco ograniczyć plastikowe butelki.

🌱 Produkty ekologiczne: Wybieraj ekologiczne środki czystości, mydła i kosmetyki, które wykorzystują mniej opakowań, mniej wody i mają mniejszy wpływ na środowisko.

🧴 Ograniczenie jednorazowych produktów: Unikaj jednorazowych produktów, takich jak jednorazowe sztućce czy maszynki do golenia. Zastąp je wielokrotnego użytku alternatywami.

📚 Edukacja: Dziel się wiedzą z rodziną i znajomymi. Wspólnie możemy osiągnąć więcej!

Metodologia

Dane przytoczone w tym artykule zostały zebrane i uśrednione przez Bez Łejstu sp. z o.o. na podstawie 177 odpowiedzi udzielonych przez Kalkulator Plastiku dostępnym pod tym adresem.

Ilość plastiku wykorzystywanego przez poszczególny produkt zostało oszacowane na podstawie średnich z własnych pomiarów i informacji udostępnianych przez producentów.