soda oczyszczona

5 zastosowań sody oczyszczonej w domu

Wodorowęglan sodu, potocznie nazywany sodą oczyszczoną, znany jest ze swoich niezliczonych właściwości. Możemy go znaleźć w produktach spożywczych, kosmetycznych, w medycynie, podczas gotowania, czyszczenia i pieczenia, a nawet w naszym organizmie.

Przedstawiamy 5 najbardziej przydatnych zastosowań sody oczyszczonej, które można wykorzystać do codziennego sprzątania.

Co czyni sodę oczyszczoną tak wyjątkową

Naturalne właściwości chemiczne sody tworzą ekologiczną alternatywę dla wielu bardziej toksycznych środków czystości, które często są nie tylko droższe, ale również mniej skuteczne od tradycyjnej sody. Soda jest wykorzystywana w domach od lat ułatwiając codzienne sprzątanie. Dzięki swojej uniwersalności jest niezastąpiona w czyszczeniu różnych rodzajów zabrudzeń.

Do tych właściwości sody, które czynią sprzątanie tak łatwym i przyjemnym należy jej zdolność do absorpcji zapachów, rozpuszczania kwasów i tłuszczów oraz lekkie właściwości ścierające.

Ekologiczne sprzątanie z sodą

Chcecie dbać o czystość swojego domu, ale martwicie się o negatywny wpływ środków czystości na środowisko? Zastąpcie komercyjne produkty ich ekologicznymi alternatywami. Ekologiczne środki czystości są przyjazne dla człowieka i środowiska, a zarazem bardzo skuteczne.

5 zastosowań sody oczyszczonej w domu

Skoro już znamy właściwości sody oczyszczonej w teorii, czas przejść do praktycznych sposobów, w jaki możecie ją wykorzystać w swoim domu.

Przypalone garnki i patelnie

Spalone jedzenie niestety ciężko jest uratować, ale jak poradzić sobie ze spalonym garnkiem lub patelnią? Odpowiedź jest prosta i raczej Was nie zaskoczy, ale zaskoczyć mogą efekty po użyciu domowej pasty z sody oczyszczonej, do której przygotowania potrzebne są jedynie dwa składniki.

Pasta z sody oczyszczonej – jak ją zrobić?

Wystarczy zmieszać sodę z wodą do uzyskania gęstej masy i nanieść na spaleniznę, czy inne plamy, których chcemy się pozbyć. Soda jest lekko żrąca, więc idealnie poradzi sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Wersja dla wygodnickich to ekologiczne pasty sodowe, które można zamówić gotowe do użytku, np. pasta sodowa o zapachu grejpfruta John Econ, lub pasta czyszcząca o zapachu bergamotki Balja.

Soda w kuchni i łazience

Do czyszczenia kuchni i łazienki pasta z sody również zda egzamin. Jest bardzo delikatna, więc można jej używać na powierzchniach takich jak ceramika, szkło czy stal nierdzewna, bez obaw o rysy i uszkodzenia. Dzięki temu skutecznie pozbędziemy się plam tłuszczu z naczyń, kuchenki lub piekarnika, osadów po kawie czy herbacie oraz brudów na armaturze łazienkowej.

Czyszczenie muszli klozetowej

Aby pozbyć się zabrudzeń i utrzymać świeżość w toalecie mamy dwa równie proste sposoby. Do muszli klozetowej można wsypać sodę oczyszczoną albo wykorzystać tabletki do WC John Econ na bazie sody i olejków eterycznych. W obu przypadkach należy odczekać kilka minut przed dokładnym umyciem toalety, a potem pozostaje już tylko cieszyć się czystością.

Pranie i zmywanie sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona przyda się tam, gdzie woda może być twarda, czyli w zmywarce i pralce. Dodanie jej podczas prania zmiękczy wodę, co wzmocni działanie detergentu, a w przypadku zmywania, środki takie jak soda czy sól do zmywarki pomogą skuteczniej wyczyścić brudne naczynia.

Usuwanie plam z ubrań

Wodorowęglan sodu jest skuteczny w usuwaniu plam z odzieży, zarówno w swojej pierwotnej, sypkiej formie, jak i w wersji pasty. Działa łagodnie, więc nie ryzykujemy zniszczenia tkanin. Można go dodać do pralki lub jeśli mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, bezpośrednio w miejscu zabrudzenia.

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów

Soda oczyszczona pochłania zapachy nie tylko z odzieży, ale również z innych miejsc, takich jak lodówka, dywany lub buty. Jej zdolność do absorbowania i neutralizowania zapachów czyni ją idealną alternatywą odświeżaczy powietrza. Możesz umieścić miskę z sodą w dowolnych pomieszczeniach, szafie lub powiesić bawełniany woreczek z sodą w swoim aucie. Innym sposobem jest zrobienie własnego sprayu, składającego się z sody, wody i kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Do tego rozwiązania potrzebna będzie butelka ze spryskiwaczem. Aby było bardziej ekologicznie wybierzcie wielorazową, szklaną butelkę, zamiast plastikowych (Szklana butelka ze spryskiwaczem 500 ml).